WASHOKU – dzień pierwszy

w pierwszy weekend marca gościliśmy w lipowym domu wyjątkowe wydarzenie – warsztaty tradycyjnego gotowania japońskiego. Prowadziła je Misia Sobczyńska – świetny nauczyciel, który rozległą, akademicką wiedzę i praktykę (wiadomo, ze ta w gotowaniu najważniejsza) łączy z humorem i zabawą. Wspaniała to i rzadka umiejętność. No i z dyscyplina – niełatwo było nasza gromadkę od rana do wieczora skupić nad garami! Ba, do nocy nawet – pierwszy wykład skończył się o 23.30!

image

Misia Sobczyńska

Ale dość tego wstępu – przejdźmy do konkretów czyli praktyki.

Oto nasza pierwsza japońska kolacja

image

Składały się na nią:

– ryż – serwowany zawsze na środku jest podstawą każdego japońskiego posiłku. Reszta to dodatki stanowiące całość kompozycyjną – w smaku, kolorze, sposobie gotowania.

– fasola w pomidorowym sosie

– omlet

– sałatka z ogórka i rzepki kabu

– a na deser – gruszki w zaskakującym, słono-słodkim sosie

Cudowna harmonia – WA(harmonia) SHOKU(jedzenie) to najistotniejsze wrażenie, które nasuwa się po japońskim posiłku. To sekret tej kuchni. Siadamy do stołu i jesteśmy zaniepokojeni małą ilością jedzenia. Nabieramy pewności, że nie wstaniemy od niego syci, że zaszła jakaś pomyłka. Ale w miarę jedzenia niepokój mija. A jego miejsce zajmuje błogość i stan, który nazwałabym AKURAT. Jest akurat tyle ile potrzeba – nie mniej nie więcej. Czujemy się najedzeni ale nigdy nie obżarci. Nie mamy ochoty na nic słodkiego, żadne malutkie conieco po obiadku nie chodzi nam po głowie. Jeśli czujemy lekki niedosyt to tylko ze względu na oczywiste przemijające piękno przed chwilą skończonego posiłku. Nawet jeśli był tak prosty jak ten nasz. Jednym słowem harmonia.

image

Jeśli jesteś zainteresowany warsztatami prowadzonymi przez Misię oto kontakt do Niej:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s